Androgenetik Saç Dökülmeleri

      

 

"Androgenetik Alopesi (Saç dökülmesi)" erkeklik hormonu olarak bilinen androjenler tarafından etkilenen, genetik yatkınlığı olan kişilerde ergenlik döneminden sonra herhangi bir yaşta başlayabilen ve öncelikli olarak alın bölgesindeki saç çizgisinin geri çekilmesi başlar, tepe bölgesinin seyrekleşip açılmasıyla ilerleyen ve erkek tipi dökülme şeklinde ortaya çıkan durumdur.

 

Halk arasında erkek tipi saç dökülmesi olarak da bilinen Androgenetik alopesi (AGA) sadece erkeklere özgü bir problem değildir kadınlarda da sıkça gözlemlenen bir durumdur. Erkekler ve kadınlarda en fazla görülen bir saç dökülmesi çeşididir. Androgenetik saç dökülmelerinde, alın yada tepe bölgesinde belirgin bir şekli takip eden aşamalı saç kaybı yaşanır. Bunun sebebi saç köklerinin DHT’ye karşı genetik olarak hassasiyet göstermesidir. Saç köklerinde bu hormonlara karşı hassasiyeti ne kadar kuvvetli ise saç dökülmesi o derecede ağır ilerler.
Androgenetik saç dökülmeleri erkeklik hormonlarına genetik olarak duyarlı olan kişilerde yarattığı bir etkidir. Androjen adı verilen erkeklik hormonlarının genetiksel olarak hassas olan saç kökleri üzerindeki etkilerinin sonucunda saç foliküllerine zarar verir ve erkek tipi saç dökülmesi görülür. Androgenetik alopesi kalıtımsaldır, saç dökülmelerinden sorumlu olan genler anne ve babadan gelmektedir. Ancak bu tür saç dökülmelerinin ortaya çıkması birden fazla faktöre bağlı olabilir. Mevcut genlerin stres, yaş, hormonların seviyesi gibi faktörlerle aktifleşmesi gerekmektedir.

 

 

Androgenetik saç dökülmesi erkeklerde alın, şakak ve tepe bölgelerinde ki saç tellerinde incelme, yavaş uzama, bu saç telleri hafifçe çekildiğinde kolayca ele gelmesi ve saçların kolayca dökülmesi şeklinde başlar. Daha sonraki dönemlerde bu saç telleri karakterini kaybedip olduğundan daha açık renkli ve uzamayan ince tüylere dönüşürler bunun sonucun da ise saç derisi parlak ve saçsız bir şekil alır ve kellik meydana gelir. Kadınlarda meydana gelen androgenetik saç dökülmesi ise genel olarak kafanın tamamında yâda tepe bölgesinde incelme ve seyrekleşme şeklinde görülür. Androgenetik saç dökülmesi kadınlarda genellikle kellik yaratmaz, seyrelme şeklinde görülür.

 

Kadın ve erkeklerde oluşan androgenetik saç kayıpları son yıllarda oldukça genç yaşlardan itibaren görülmeye başlamıştır, bu saç dökülmelerine çözüm olarak kişiye özel olarak hazırlanan Folligraft saçlandırma sisteminden faydalanabilirsiniz. Folligraft mevcut saçlarınız baz alınarak tasarlanır ve Amerika’da size özel olarak elde düğümleme tekniği ile oluşturulur. %100 hava ve su geçirgen alt yapıları sayesinde günlük hayatınıza rahatça devam edebilirsiniz. Folligraft başınızda iken spor yapabilir, denize,  havuza girebilirsiniz. Folligraft hakkında daha detaylı bilgi almak için uzmanlarımızla irtibat kurabilirsiniz.

 

Web sitemizde bulunan tüm yazılı metin ve görseller tarafımıza ait olup izinsiz kopyalanması ve kullanılması halinde hukuki yollara başvurulacaktır.

Saç Ekimi cerrahi bir operasyon olduğundan merkez ve şubelerimizde uygulanmamaktadır. Bu konuda çözüm ortaklığı yaptığımız hekim ve kliniklere yönlendirmeler ile saç ekimi düşünen kişilere yardımcı olmaktayız.