Prof. Dr. Haluk Onat

      

  

Kemoterapi Tedavisi Gören Hastalarda Saç Dökülmesi Ne Sıklıkla Görülmektedir?

Kemoterapi alan hastaların önemli bir kısmında saç dökülmesi maalesef olmaktadır ve saç dökülmesi kemoterapinin en önemli yan etkilerinden bir tanesidir.

Bu Yan Etki Hastaların Tedaviyi Kabul Etmelerinde Güçlük Yaratıyor mu?


Hastalara kemoterapi önerdiğimiz zaman ilk endişeleri ve ilk sordukları soru saçlarım dökülecek mi diye sormaktır. Tabi bazı dökmeyen ilaçlar var ama genel olarak saç döktüğü içinde hastalara maalesef saçlarının döküleceğini bildirdiğimiz zaman hastalar bunu çok önemsemekteler hatta bizim ondan sonra anlattıklarımızın çoğunu algılamamaktalar yani saç dökülmesini düşündüklerinden dolayı daha önemli yan etkilerden bahsettiğimiz zamanda bunlara çok dikkatlerini verememekteler.

Saç Dökülmesi İlk Ne Zaman Başlar?

Genel olarak kemoterapi verildikten sonra yavaş yavaş başlar bunun tam bir zamanı yok ama bazılarının ki hemen başlıyor bazılarının ki günler içinde haftalar içinde olabiliyor.

Hastaların Saçlarına Kavuşması Ne Kadar Süre Alır?

Kemoterapi tamamlandıktan sonra saçları aynen çıkar.

Ortalama Bir Kemoterapi Ne Kadar Zaman Sürer?

Kemoterapisine göre değişir çok kısa 3 - 4 ay süren 6 ay süren bazende yıllarca süren kemoterapiler olabilir.

Hasta Psikolojisi Bu Sürede Nasıl Etkilenir?

Başlangıçta bu saç dökülmesini çok önemseyen hastalar zaman içerisinde buna adapte olmaktadırlar çeşitli yöntemlerle bununla baş etmektedirler bazıları peruk, eşarp, bere takmakta bazıları hiç bir şey kullanmadan hatta saçını ilk günden itibaren kazıtarak tedavisini tamamlamaktalar.

Folligraft Saç Sistemi Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Kullanan bir kaç hastam oldu, memnun kaldılar hastalarıma önerebilirim.