Prof. Dr. Kerem Doksat

      

 

Prof. Dr. Kerem Doksat'ın Kemoterapi sırasında Folligraft kullanımı hakkındaki yorumları

Beden imajı ve kişinin kendine olan güveni açısından saçın önemi nedir. Saç dökülmelerinin kişinin psikolojisine etkisi nelerdir, bireyin sosyalleşmesinde ki rolü nedir?

İnsan türünde saçın aslında kozmetik öneminden başka çok ciddi bir önemi yoktur. Kaşların göze gelebilecek olan bir takım salgıları önleme görevi var ama saç insan türünde olmasa da olabilecek bir şey. Ama sosyal sinyalleşme ve kişinin aslan yelesi gibi, tavus kuşunun kuyruğu gibi kendisini kabul etmesi, sevdirmesi ve başkalarına beğendirmesi açısından bir sosyalleşme simgesi olarak saç önemli bir şeydir birde kadınların kuaför merakları erkeklerde artık gidiyorlar ciddi şekilde sosyal statü belirleyicisi özgüvenin ve etrafın ilgisini çekmenin güzel bir yolu. Bu bakımdan düzgün, güzel ve dikkati çekecek şekilde saçlara sahip olmak bir insanın içinde yaşadığı toplumda çok ciddi şekilde olumlu yönde etkiler.

Folligraft tekniği hem fizyolojik hem de kemoterapi/ yanık/ travma nedeniyle kalıcı saç dökülmesi yaşayan kişileri doğal saçlı görünümüne kavuşturan çok özel bir yöntemdir. Bu teknik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Folligraft tekniği çok yeni bir anlayış yani arkadan alınan saçın ön tarafa ekilmesi falan işte onlar tam tutar tutmaz ne kadarda tutsa belli olur hatta şöyle geriye doğru tararlar falan bide seyrek oluyor yapısı kendi normal saçı gibi olmuyor. Hâlbuki burada kişinin başında özel bir malzeme sayesinde gür ve tam anlamıyla saç görüntüsü elde ediliyor ve dışarıdan başka birisi tarafından fark edilmesi mümkün olmuyor. Bana göre bu o kişinin yine özgüveni kendine olan saygısı ve toplumsal açıdan dimdik duruşunda çok ciddi bir olumlu puan getiriyor. Bunun için bu tekniğin hakikatten baya işe yaradığını ve bir çok insanın ister kozmetik kaygılarla isterse mesela kemoterapi gibi sebeplerle saçı dökülmüşse bunlardan kurtulmasında ciddi bir yeri olduğunu düşünüyorum.

Prof. Dr. Kerem Doksat