Erkek Tipi Saç Dökülme

      

Son yıllarda 20’li yaşların henüz başındayken bile saç dökülmesi sorunuyla karşılaşan ve başı üzerinde oluşan açık alanlarla yaşayan gençlere rastlıyoruz. Saç dökülmesi yaşayan kişilerde güven kaybından tutun da kişinin iç dünyasında yaşadığı travmalar gibi çok sayıda probleme neden olan saç dökülmeleri, günümüzde Folligraft ile çözüme kavuşuyor.

Saç kaybı ne düzeyde olursa olsun kişinin özgüvenini düşüren ve kendini toplumdan ve sosyal hayattan soyutlar hale getiren bir sorundur. Saç dökülmesi sorununu yaşayan pek çok kişi, sosyal çevresinde ve iç dünyasında maruz kaldığı yaklaşımlar nedeniyle duygusal eksiklikler hissediyor. Saçlarına yönelik yaklaşımlar iyi niyetli bile olsa içten içe kişiyi yaralar. Saçın fiziksel olarak bir insanın en önemli aksesuarı olduğu düşünüldüğünde saç kaybı kişileri büyük oranda farklı bir görüntüye taşır ve ifadesinin bile değişmesine neden olabilir. Saç dökülmesi sorunu kişinin olduğundan en az 5-6 yaş daha büyük görünmesine de yol açar.

Uzmanlar saç dökülmesinin sıra dışı bir durum olmadığını ve sağlıklı bir bireyin de saçlarının dökülebileceği belirtiliyor. Uzmanlara göre saç dökülmelerinin günde 100 saç telinin üzerine çıkması halinde bu durum saçların ‘alarm vermesi’ anlamına geliyor. Eğer kişilerin günlük saç kaybı 100 saç telinin üzerinde ise ve saç dökülmeleri tutamlar halinde yaşanıyor ise derhal bir doktora başvurup acil önlem alınması gerekir.

Saç dökülmeleri ve bununla saç dökülmeleri ile birlikte ortaya çıkan açılmaların çok erken yaşlarda görülmeye başlandığı gözlemleniyor. Bunun başlıca sebepleri arasında düzensiz ve sağlıksız beslenme, stres, saç bakımı adına yaptırılan yanlış uygulamalar ve genetik yapının etkisi bulunuyor. Günümüzde sıkça görülen saç dökülmesi sadece orta yaşlı erkeklerin değil, 20-28 yaş arasındaki genç erkeklerin de sorunu. Yapılan araştırma sonuçları ve klinik gözlemler erkeklerde 25 yaşa kadar ortalama %25, 35 yaşa kadar % 30-40, 40 yaşa kadar ise % 40-45 oranında saç kaybına rastlandığını gözler önüne seriyor.

Doğal sebepler dışında (yaralanma, yanık, ameliyat izleri ve kemoterapi tedavileri) ‘androgenetikalopesi’ adı verilen genetik erkek tipi dökülmelerde kafa bölgesinde simetrik gelişen bir saç kaybı gözleniyor bu saç kayıpları alın çizgisi ve şakaklardan başlayıp tepeye doğru ilerleyen bir açıklık meydana getiriyor. Bu açıklıkta başta da bahsettiğimiz gibi kişilerin sosyal ve iç dünyasını oldukça etkiliyor. Saç dökülmesinden kaynaklı açık alanlara Folligraft ile yepyeni bir görün kazandırmak mümkündür. Folligraft başarısız saç ekimi uygulamalarına bir alternatif olsa da birçok saç sorunu için profesyonel bir saçlandırma çözümüdür. Folligraft kişinin kendisine özel olarak hazırlanan Folligraft deneme yanılma yapmadan, kesin sonuç alabileceğiniz bir yöntemdir. Folligraftta öncelikle seyrek alan tespiti yapılarak ölçü çıkartılır. Saç örneği ile birlikte bağlı olduğumuz saç bankasından, kişinin saçına en yakın örnekler tanımlanır. Saçın dalgası, kalınlığı ve rengi tespit edilir. Tanımlanan bu saçlar, hava ve su geçirme özelliğine sahip çok ince bir doku üzerine enjekte edilir. Kişiye özel olan bu doku, özel bir yöntemle dökülen bölgelere medikal tapeler yardımı ile uygulanır.2-3 saat süren işlemden sonra, saçsızlık sorunu tamamen ortadan kalkacaktır. Denize girip yüzebilecek, duş alıp, hatta saçlara fön bile çekilebilecek. Folligraft ile saçlanmak, tıbbi müdahale gerektirmediği için, sonuç kaygısı da yaşatmaz. Folligraft ile100% istenilen sonuca ağrısız sızısız ulaşılabilmektedir.