Kemoterapi Saç Dökülmesi

      

 

 

Kemoterapi sürecini yaşayanlar kemoterapi tedavisinden dolayı oluşan saç dökülmesinin kanser kadar psikolojiyi bozduğunu söylüyor.  Bu bir süreç olduğundan kemoterapi ile bağlantılı saç dökülmeleri genellikle yastığa dökülen saç tutamları şeklinde başlangıç gösterir, devamında kişiyi aşağı çeken bir psikoloji yaratır. Kansere dayalı olarak oluşan saç kayıpları kişinin psikolojik olarak hastalıkla savaşma isteğini azaltabilir. Böylece kişi ilaçlara karşı tepkili davranıp tedaviyi kabullenemez. Günümüzde uzmanlar, kemoterapinin yarattığı psikolojik etkiyi iyi bilmekte ve buna göre profesyonelce yaklaşımlarda bulunmaktadırlar. Genellikle kemoterapi tedavisine başlandıktan yaklaşık 3 hafta sonra saçlar dökülmeler başlar.

 

 

Kemoterapide saç dökülmesine karşı çeşitli çözüm seçenekleri bulunmaktadır; tercihinize göre Folligraft ( kişinin başına özel medikal solüsyonlar ile sabitlenen, dışarıdan bakıldığında asla peruk etkisi yaratmayan sosyal hayata kesintisiz devam etmeye olanak sağlayan bir sistemdir…)  peruk, eşarplar, boneler ya da şapkalar yardımıyla saçsızlığınıza çözüm bulabilirsiniz. Birçok kişi bu durumda yeni bir tarz denemek adına değişik alternatifler seçebiliyor. Anahtar doğru saç merkeziyle çalışmaktır. Kemoterapiden dolayı bir saç merkezinden randevu alacağınız zaman, önceden bilgilerini araştırın, daha önce kemoterapi gören hastalarla çalışmış olup olmadıklarını, bu konuda ne kadar hassasiyet gösterdiklerini iyice sorun, bu tedavi süresince kafa deriniz normalden daha hassas olacağından bilgilerini sınamalı uygulama örneklerini görüp ona göre karar vermelisiniz. Kemoterapide saç dökülmesi önemli bir aşamadır bu süreç ne kadar moralli geçirilirse tedaviye yanıtta o kadar memnun edici olabilir.

 

Web sitemizde bulunan tüm yazılı metin ve görseller tarafımıza ait olup izinsiz kopyalanması ve kullanılması halinde hukuki yollara başvurulacaktır.


Saç Ekimi cerrahi bir operasyon olduğundan merkez ve şubelerimizde uygulanmamaktadır. Bu konuda çözüm ortaklığı yaptığımız hekim ve kliniklere yönlendirmeler ile saç ekimi düşünen kişilere yardımcı olmaktayız.